5/5 - (1 vote)

Sztaluga w pracy malarzy – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów – odgrywa szczególną rolę. Praktyczne narzędzie pozwala tworzyć dzieła w sposób wygody, ułatwiając proces twórczy.

Sztaluga w pracy malarzy – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów – odgrywa szczególną rolę. Praktyczne narzędzie pozwala tworzyć dzieła w sposób wygody, ułatwiając proces twórczy. Sztaluga studyjna przeznaczona jest do malowania w zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pracowniach artystycznych. Na co zwrócić uwagę, inwestując w sztalugę studyjną?

Czym jest sztaluga studyjna?

Praca twórcza wymaga wykorzystania funkcjonalnych narzędzi – jedynym z nich jest sztaluga studyjna. Akcesorium to należy do niezbędnych narzędzi każdego artysty – zarówno początkującego, jak i doświadczonego malarza. Sztaluga studyjna umożliwia wygodną oraz efektowną pracę nad dziełami. Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie stworzone jest z myślą o tworzeniu w zamkniętych przestrzeniach – np. pracowniach artystycznych. Sztaluga cechuje się solidną konstrukcją, stabilnością i możliwością regulacji. Wszystko to sprawia, że praca nad dziełami staje się zdecydowanie bardziej komfortowa niż w przypadku malowania poziomo na płaskiej powierzchni.

Sztalugi studyjne, oferowane przez sklep plastyczny Katowice, od plenerowych oraz stołowych odróżnia bardziej rozbudowana konstrukcja. Jedną z największych zalet narzędzia jest wspomniana stabilność. Solidna budowa akcesorium gwarantuje stateczność nawet podczas pracy przy dużych płótnach.

Jak wybrać dobrą sztalugę studyjną?

Sztalugi wyposażone są w możliwość regulacji kąta nachylenia i wysokości. W ten sposób możliwe jest dopasowanie akcesorium do indywidualnych preferencji oraz stylu pracy artysty. Regulacja wysokości pozwala na precyzyjne dostosowanie wysokości płótna do wzrostu artysty. Natomiast regulacja kąta nachylenia świetnie sprawdzi się w przypadku artystów wykorzystujących podczas pracy farby olejne i akwarelowe, wymagające kontroli spływu.

Sztaluga powinna być wykonana z trwałych materiałów – np. drewna bukowego, sosnowego lub dębowego. Wykorzystanie podczas produkcji wytrzymałego drewna sprawia, że narzędzie cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia i może służyć przez długie lata użytkowania. Sztaluga z drewna bukowego charakteryzuje się lekkością oraz wytrzymałością. Drewno sosnowe jest natomiast nieco lżejsze, aczkolwiek mniej wytrzymałe niż buk. Chociaż sztalugi z sosny są rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, nadal spełniają swoją podstawową funkcję, gwarantując maksymalną stabilność. Sztaluga może być także wyposażona w miejsce na akcesoria potrzebne do malowania – np. farby plakatowe, pędzle czy szpachelki.