Dla każdego z nas własne dzieci to prawdziwe oczko w głowie. Pragniemy zapewnić im najlepszą, dostatnią przyszłość. Jednym z podstawowych elementów, który przybliża nasze dzieci to osiągnięcia wysokiego poziomu życia, jest właściwa edukacja. Odpowiadając na potrzeby otaczającej nas rzeczywistości, bardzo dużym zainteresowaniem i popularnością cieszy się edukacja międzynarodowa. Jakie są korzyści z takiego wyboru? Jak wygląda rekrutacja i na jakie koszty należy się przygotować? Przyjrzyjmy się ciekawemu zagadnieniu z bliska.
Dostępne szkoły edukacji międzynarodowej
Na samym początku warto poznać szkoły nauczania edukacji międzynarodowej. W zależności od przedziału wiekowego wyróżnić należy:
- Przedszkole (3-4 lata),
- Cambridge Primary Programme (5-11 lat),
- Cambridge Secondary 1 Programme (11- 14 lat),
- Cambridge IGCSE Programme (14- 15 lat),
- Liceum (16- 19 lat)
- Foundation Programme (11-19 lat).
Przedszkole to idealne przygotowanie do dalszego procesu edukacyjnego. Cambridge Primary Programme uczy języka angielskiego, przyrody oraz matematyki. Cambridge Secondary 1 Programme podnosi umiejętności z języka angielskiego, przyrody oraz matematyki. Poznaje się słabe i mocne strony każdego wychowanka. Cambridge IGCSE Programme to zdecydowanie najbardziej popularna i znana na całym świecie opcja edukacji międzynarodowej. Rozwija umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Można wybierać różne przedmioty na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Zapewnia doskonałą równowagę pomiędzy praktyką a teorią. Testy, debaty, prace naukowe, to w tym programie codzienność dla każdego ucznia. Program Liceum jest zakończony Maturą Międzynarodową. To niezwykle prestiżowy program dla wszystkich dojrzałych, młodych osób, które myślą o swojej przyszłości w sposób kreatywny. Program trwa dwa lata.
Na szczególną uwagę zasługuje Foundation Programme. Jego głównym celem jest kształcenie odpowiedniego poziomu językowego nowo przybyłych uczniów zza granicy.
Programy edukacji międzynarodowej
Wyróżnić można takie programy edukacji międzynarodowej, jak m.in.:
- International Baccalaureate (IB)- to program dla osób od 3 do 18 roku życia. Kończy się międzynarodową maturą uznawaną na całym świecie,
- Cambridge International przygotowuje uczniów do egzaminów i matury międzynarodowej,
- Advanced Placement (AP)- jest to program działający w oparciu o amerykański system edukacji.
Korzyści płynące z wyboru edukacji międzynarodowej dla Twojego dziecka
Wymienić można wiele, różnorodnych korzyści, które płyną z wyboru edukacji międzynarodowej dla dzieci. Przede wszystkim jest to:
- Umiejętność posługiwania się wieloma językami obcymi,
- Wysoki rozwój społeczny i osobisty,
- Doskonałe przygotowanie do wymagań globalnego rynku pracy,
- Otwartość na świat,
- Wielokulturowość.
Warto rozwinąć wyżej wymienione zalety. Wybierając edukację międzynarodową dzieci uczą się w środowisku niezwykle zróżnicowanym kulturowo. To znacząca różnica w porównaniu do standardowych placówek edukacyjno- wychowawczych w naszym kraju. Dzięki temu doskonale rozwijają własną empatię, tolerancję czy umiejętność współpracy z osobami z różnych części świata.
Jedną z najważniejszych zalet jest fakt, że edukacja międzynarodowa jest dostosowana do międzynarodowych standardów, co otwiera realną szansę na karierę zawodową na całym świecie. Warto także jasno zaznaczyć, że edukacja międzynarodowa wspiera rozwój innowacyjności, kreatywności, czy wysokiej komunikacji międzyludzkiej.
Poznaj proces rekrutacji
Żeby rozpocząć edukację międzynarodową na samym początku należy wypełnić obszerny, szczegółowy formularz zgłoszeniowy. Niezbędne jest również dołączenie wielu dokumentów aplikacyjnych. Do najważniejszych zaliczyć należy:
- Akt urodzenia dziecka,
- Opinia wychowawcy albo dyrektora szkoły,
- Świadectwa szkolne przetłumaczone na język angielski z 2-3 ostatnich lat,
- Wyniki egzaminów z języka angielskiego czy matematyki (o ile miały miejsce),
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Rekrutacja do szkół opiera się także o przeprowadzenie testów kwalifikacyjnych. Przede wszystkim jest to test poziomujący z języka angielskiego. Dla starszych dzieci przewidziany jest test z matematyki. Dodatkowo przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna z uczniem oraz jego rodzicami. Na samym końcu podpisywana jest umowa edukacyjna oraz ustalany jest termin rozpoczęcia nauki.
Potencjalne koszty i wsparcie dziecka w procesie adaptacji
Podczas procesu adaptacji dziecko wymaga wsparcia. To dla niego nowa sytuacja, nauka w obcym języku. Jednak profesjonalna kadra, przyjazna atmosfera, sprawiają, że dzieci i młodzież szybko wdrażają się do nowych warunków nauki.
Warto rozważyć również kwestie finansowe. Obowiązuje jednorazowa opłata wpisowa, około 6500 zł. Na każdym etapie nauki uiszczane jest również inne czesne, które wynosi około 25 tysięcy złotych za jeden semestr (oprócz przedszkola). Dodatkowe koszty to m.in. materiały edukacyjne, wyżywienie czy zakup mundurków.
Postaw na sprawdzone metody edukacji!
Chcesz znaleźć sprawdzoną metodę na międzynarodową, interdyscyplinarną, holistyczną naukę swojego dziecka? Jeśli tak, rekrutacja do szkoły międzynarodowej w Katowicach to oferta skrojona na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań. Celem szkoły jest wszechstronny rozwój młodego człowieka. Dba ona nie tylko o edukację, ale także o rozwój społeczny, intelektualny oraz emocjonalny każdego swojego ucznia. Już dziś wybierz dla swojego dziecka międzynarodową edukację na najwyższym poziomie.