Regał paletowy – czym jest i jaki wybrać

0
43
4.7/5 - (3 votes)

Nowoczesna logistyka wymaga nowoczesnych rozwiązań! Ale czy jest to prawdą? Przecież w największych magazynach w Polsce od lat stosuje się to samo rozwiązanie, czyli regały paletowe! To właśnie na regałach paletowych przechowuje się te wszystkie produkty, które potem są dystrybuowane do sklepów, a następnie trafiają do naszych domów. Jak to się stało, że prosta konstrukcja ramowa zdominowała logistykę wewnętrzną na całym świecie, jaki regał wybrać planując inwestycję? Zapraszamy do lektury!

Wszystko zaczęło się od palety

Podstawowym nośnikiem ładunkowym używanym łańcuchu dostaw jest paleta o wymiarach 1200 x 800 mm, zwana potocznie europaletą. W pewnym momencie rozwoju światowej gospodarki zauważona, że wymagana jest standaryzacja ładunków. Fakt ten przyczynił przyjęcia norm, a co za tym idzie, upowszednienia palety EUR.

Gdy już mieliśmy kilka standardów palet, które zaczęły być stosowane na całym świecie, powstały konstrukcje wspierające ich przechowywanie w magazynach oraz innych obiektach – zarówno tych przemysłowych, jak i logistycznych. Tak właśnie powstał regał paletowy.

Czym jest regał paletowy?

Regał paletowy to relatywnie prosta konstrukcja ramowa, która jest wykonana ze stali przygotowanej na przenoszenie dużych obciążeń i służy do bezpiecznego przechowywania ładunków, które są składowane na paletach. Regał paletowy składa się z:

  • Belki regału, na której spoczywa ładunek podczas przechowywania go w magazynie,
  • Ramy regału, do której przymocowane są belki,
  • Elementów, które zwiększają bezpieczeństwo w magazynie – ochraniaczy, osiatkowania itd.

Wdrożenie regałów paletowych jest realizowane przez specjalistyczne firmy montażowe na podstawie projektu przygotowanego przez dostawcę systemu.

Rodzaje regałów paletowych i ich zastosowanie

W zależności o zastosowania i potrzeb operacyjnych wdraża się różne rodzaje regałów paletowych:

  • System rzędowy – najbardziej popularny ze względu na możliwość bezpośredniego dostępu do każdej przechowywanej palety. Rzędowy układ sprzyja szybkości obsługi przez wózek widłowy. Problematycznym parametrem jest współczynnik wykorzystania przestrzeni, który przez konieczność bezpiecznej obsługi z poziomu wózka wynosi około 50% magazynu,
  • W firmach, w których bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie powierzchni stosuje się systemy gęstego składowania – wjezdne, przepływowe czy też satelitarne. Systemy wjezdne tracą obecnie na popularności na rzecz układów satelitarnych i choć oba mają zbliżoną konstrukcję, to regały satelitarne, poprzez możliwość automatycznej obsługi, są po prostu bardziej opłacalne. Regały przepływowe wdraża się w obiektach, w których konieczna jest obsługa ładunków według systemu FIFO – pierwsze weszło, pierwsze wyszło.
Przeczytaj również:  Ultraszybki Internet AirMax: Rewolucja Cyfrowa na Wrocław Psie Pole

Magazyn automatyczny jako alternatywa dla regałów paletowych

Coraz więcej przedsiębiorstw dąży do automatyzacji procesów logistycznych. Firmy szukają stabilności i powtarzalności, a sytuacja makroekonomiczna i rynek pracy nie dają dziś tych gwarancji.

Regały paletowe są wypierane przez technologię, która ogranicza czynnik ludzki w magazynie. Magazyn automatyczny to taki, w którym czynności realizowane zwyczajowo przez operatorów wózków widłowych wykonywane są przez zintegrowany układ przenośników przemysłowych, wind magazynowych i platform samojezdnych. Obsługa palet w takim systemie jest realizowana bez udziału człowieka. Nawet takie czynności jak załadunek i rozładunek samochodów ciężarowych mogą być w pełni zautomatyzowane.

Jednak należy mieć pełną świadomość co do możliwości, ale też ograniczeń samego systemu. Firmy, w których ładunki są słabej jakości, ale przepływ towarów jest relatywnie niski postawią po prostu na regał paletowy, bo automatyzacja choć jest melodią przyszłości, nie jest dla każdego!