5/5 - (1 vote)

Egzamin FCE, wcześniej nazywany Cambridge English: First potwierdza znajomość języka na poziomie B2. Certyfikat jest honorowany za granicą, dlatego znacznie ułatwia on znalezienie pracy, a także podjęcie studiów. Zanim jednak przystąpisz do egzaminu, dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Rejestracja na egzamin FCE

Pierwsza ważna informacja jest taka, że do egzaminu na angielski FCE możesz przystąpić w wielu certyfikowanych ośrodkach egzaminacyjnych. Jest ich w Polsce dosyć sporo, dlatego warto przejrzeć listę i wybrać placówkę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Z powodzeniem znajdziesz też szkołę, taką jak Lincoln, która jednocześnie przygotowuje do egzaminu, jak i przeprowadza egzaminy.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto odpowiednio wcześniej zarejestrować się na dany termin. Oczywiście wiąże się to też z opłatą. W przypadku tego poziomu jest to kwota około 700 złotych, ale warto się przygotować i zobaczyć cennik egzaminów FCE. Płatność najczęściej odbywa się dzięki bankowości elektronicznej, dlatego cała procedura nie trwa długo i jest komfortowa. 

Jak wygląda egzamin FCE?

W jednym dniu zdajesz Reading (Czytanie ze zrozumieniem), Use of English (Test gramatyczno-leksykalny), Writing (Pisanie) i Listening (Słuchanie). Na egzamin FCE zabierz ze sobą długopis, ołówek, gumkę oraz dowód tożsamości. Przyda Ci się też potwierdzenie rejestracji (Confirmation of Entry). W trakcie trwania egzaminu, nie możesz mieć telefonu komórkowego oraz innych urządzeń elektrycznych. Zostawisz go w specjalnym miejscu wskazanym przez egzaminatora. Możesz jednak mieć ze sobą butelkę wody mineralnej. 

Na miejscu bądź najlepiej 30 minut przed czasem, aby znaleźć salę i osobę prowadzącą egzamin. W kolejnym terminie, czyli następnego dnia lub później, konieczne będzie przystąpienie do części ustnej (Speaking). Zdaje się ją w parze z innym kandydatem, a czas samego egzaminu wynosi 14 minut. 

Egzaminy pisemne oceniane są w Cambridge, dlatego trzeba czekać na wyniki, natomiast mówienie – na miejscu. Odbywa się to przez wykwalifikowanych egzaminatorów.

Angielski FCE możesz zdawać w dwóch wersjach

Nie każdy wie, że egzamin FCE może być zdawany zarówno w formie papierowej, nazywanej Paper Based (PB), jak i komputerowej, czyli Computer Based (CB). Nie oznacza to jednak zdawania zdalnie i w pełni online. Na każdy z tych egzaminów trzeba stawić się osobiście w wybranym centrum egzaminacyjnym, np. w Lincoln

W pierwszej wersji wszystkie części uzupełnia się na arkuszach papierowych, a w drugiej – na komputerze. Wyjątkiem jest oczywiście mówienie. Duża różnica tkwi w słuchaniu, bo w przypadku Paper Based, wszyscy obecni na sali mają puszczoną ścieżkę dźwiękową. Na komputerze jest możliwość odtworzenia zadań na słuchawkach z możliwością regulowania poziomu głośności. Różnica tkwi też w oczekiwaniu na egzamin i certyfikat – w wersji elektronicznej czas może być krótszy. 

Jak przygotować się do egzaminu?

Samodzielna nauka do egzaminu FCE wymaga dużego zaangażowania, cierpliwości, a także zdobytych już umiejętności językowych. Trudno jednak będzie weryfikować błędy lub brać udział w konwersacjach, pomagających w przygotowaniu do części mówienia. Warto postawić na kursy przygotowujące stricte pod egzamin na danym poziomie. Obecnie odbywają się one zarówno online, jak i stacjonarnie.

Szkoły takie jak Lincoln opracowują specjalny program i współpracują z doświadczonymi lektorami. Dodatkowo możesz zawsze wziąć udział w lekcji darmowej, aby zobaczyć, jak wygląda nauka w praktyce. Jeśli nie jesteś pewien swojego poziomu, przed kursem zrób test sprawdzający zdolności językowe.